Máte malé děti a podnikáte? Už možná víte, že při „péči o dítě“ můžete mít podnikání dál jako vedlejší činnost. Jak to ale přesně chodí?
Udělala jsem si malý průzkum mezi zdravotními pojišťovnami. Překvapilo mě, jak moc různé jejich odpovědi jsou, i když všichni „postupují podle zákona“.
Koukněte se, jak to má vaše pojišťovna a budete lépe připraveni.
Po skončení pobírání rodičovského příspěvku může podnikatel u svojí zdravotní pojišťovny nahlásit, že „pečuje o dítě do 7 let nebo dvě děti do 15 let“. Tím u zdravotního pojištění prodlužuje dobu, kdy je jeho podnikání VEDLEJŠÍ ČINNOST a má pořád výhodnější režim pro placení zdravotního pojištění z podnikání (pozor, pro sociální pojištění to neplatí, to „péči o dítě“ vůbec nezná).
Mít podnikání jako vedlejší činnost se vyplatí hlavně v začátku podnikání, nebo když máte menší příjmy. Jak přesně se to projeví, si můžete přečíst ve starším článku Hlavní nebo vedlejší. Rozdílům mezi podnikáním při rodičovské a při péči o dítě se věnuje i článek Rodičovská nebo péče o dítě – a není to jedno?
Základ je, že při vedlejší činnosti zaplatíte zdravotní pojištění jen podle zisku. Například při podnikatelských příjmech 10 tis. hrubého měsíčně zaplatíte při vedlejší činnosti na zdravotním pojištění měsíčně necelých 300 korun. Při hlavní činnosti to ale budou skoro 2 tisíce.
Abyste mohli této výhody využít, musíte splnit tyto podmínky:
Napsala jsem všem zdravotním pojišťovnám a položila jsem jim tři stejné otázky.
- Jak postupujete v prvním roce podnikání? Mají rodiče s péčí o dítě povinnost platit v prvním roce minimální zálohy téměř 2 tis. Kč nebo neplatí žádné zálohy?
- Jak postupujete v dalších letech podnikání? Platí rodiče minimální zálohy, nebo zálohy vypočtené podle zisku (jako při rodičovském příspěvku)?
- Jakým způsobem vyžadujete, aby rodič péči o dítě hlásil a dokládal?
Překvapilo mě, jak moc jiné jejich odpovědi jsou, i když všichni „postupují podle zákona“. Koukněte se, jak to má vaše pojišťovna a budete lépe připraveni, až si půjdete péči o dítě vyřizovat. Vojenská zdravotní pojišťovna mi bohužel do uzávěrky článku neodpověděla, budu se dál snažit dostat odpověď i z nich.
Hlavní rozdíl je v tom, jestli zdravotní pojišťovny vyžadují první rok podnikání placení záloh, nebo ne.
Tyto zdravotní pojišťovny vyžadují v prvním roce podnikání placení minimálních záloh. Jako kdybyste měli hlavní činnost. Po konci roku při podání Přehledu zdravotního pojištění vypočítáte, kolik máte podle zisku za první rok podnikání zaplatit. Jestli je to méně, než zaplacené zálohy, dostanete přeplatek na zálohách zpátky.
Podle mého názoru je tento postup správný a hlásí se k němu následující pojišťovny:
Některé zdravotní pojišťovny přistupují k rodičům s „péčí o dítě“ stejně jako k rodičům na rodičovské dovolené. Nevyžadují v prvním roce podnikání platbu záloh. Po podání Přehledu zdravotního pojištění vypočítáte zdravotní pojištění za uplynulý rok a zaplatíte ho celé najednou.
K tomuto postupu se přihlásily tyto pojišťovny:
Všechny zdravotní pojišťovny se shodly na tom, že v dalších letech podnikání platí rodič zálohy ve vypočtené výši (podle zisku minulého roku) a na základně ročního zúčtování v Přehledu potom následuje doplatek pojištění, nebo vratka přeplatku.
Některým pojišťovnám pro doložení péče o děti stačí čestné prohlášení, obvykle na začátku péče o dítě. Potom znovu při podání každého Přehledu, abyste doložili, jak dlouho péče o děti trvala. Zdravotní pojišťovna Škoda chce čerstvé čestné prohlášení vždy v září, po zahájení školního roku.
Některé ale vyžadují i potvrzení ze školky nebo ze školy, že neporušujete podmínku celodenní péče (že školkové dítě tráví ve školce jen 4 hodiny denně, nebo že školní dítě nechodí do družiny).
No, přiznejme si, že těžko. 🙂
Důležité je, že ať už budete v prvním roce podnikání zálohy platit nebo ne, po podání Přehledu se to vyrovná.
Moje doporučení je včas si dojít nebo zavolat na svojí zdravotní pojišťovnu. Zjistit si, co od vás budou chtít doložit a kdy. Zda po vás budou chtít v prvním roce platit zálohy, nebo ne. Navíc totiž možná při setkání s úřednicí zjistíte, že každá pobočka postupuje trochu jinak.
Raději bych počítala s tou „horší“ variantou – že v prvním roce budete platit vysoké zálohy. Ale s vědomím, že při malém zisku je dostanete po konci roku zpátky.
Jestli chcete znát přesnou odpověď svojí zdravotní pojišťovny, ráda vám ji přepošlu. Napište mi na lucie@luciekrausova.cz .
Marie a Hana jsou podnikatelky, obě mají pětiletého předškoláka, který ve školce nespí. Obě chtějí využít výhod péče o dítě, mají ale různé zdravotní pojišťovny. Obě začaly podnikat v červenci tohoto roku a mají stejný zisk z podnikání. Trochu fikce, ale příkladu to poslouží. 🙂
Marie platí v prvním roce podnikání zálohy na zdravotní pojištění ve výši 1.906 Kč měsíčně. Za první rok podnikání měla zisk 50.000 Kč. Proto za první rok podnikání zaplatí zdravotní pojištění 3.375 Kč (13,5 % z poloviny zisku). Na zálohách zaplatila 11.436 Kč (šestkrát záloha), takže dostane 8.061 Kč zpátky, na zálohách měla přeplaceno.
Hana v prvním roce žádné zálohy neplatí. Za první rok podnikání měla také zisk 50.000 Kč a její vypočtené zdravotní je 3.375 Kč. Zálohy neplatila, takže po konci roku doplatí celé pojistné najednou.
Na konec obě podnikatelky zaplatily stejné zdravotní pojištění, bez ohledu na to, jestli v prvním roce platily zálohy nebo ne. V druhém roce podnikání budou platit zálohy vypočtené podle zisku. Víc o tom, jak se pojištění počítá a co všechno se ve výpočtu promítá, najdete v ebooku Podnikám na paušál.
Podělte se o ni v komentářích pod článkem, pomůžete tím mně i dalším čtenářům.
Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.