Rodičovská nebo péče o dítě – a není to jedno?

Není!

Minimálně pro rodiče – podnikatele. Pokaždé totiž mají u svého podnikání jinak nastavenou hlavní a vedlejší činnost. Pokud pečujete o malé dítě a podnikáte, nebo o podnikání uvažujete, je tento článek přesně pro vás.

Aktualizace pro rok 2024.

Nejdřív trochu nutné teorie.

Pro každého podnikatele, pro toho s nižšími příjmy obzvláště, je zásadní, zda je jeho podnikání hlavní nebo vedlejší činnost. Při hlavní činnosti musí zaplatit každý měsíc 2.968 Kč za zdravotní pojištění a 3.852 Kč za důchodové pojištění (částky pro rok 2024). Při vedlejší činnosti nemusí platit za určitých okolností vůbec nic. Proto je důležité znát podmínky pro vedlejší činnost a umět je využít.

Rodičovský příspěvek

Klíčové je pobírání rodičovského příspěvku, tj. dávky od úřadu práce, kterou dostáváte za to, že pečujete o malé dítě.

Při pobírání rodičovského příspěvku je vaše podnikání VŽDY VEDLEJŠÍ ČINNOST, a to pro zdravotní i sociální pojištění. Zdravotní pojištění budete platit podle skutečného zisku. Sociální pojištění se platí také podle zisku, ale pokud váš zisk nedosáhl hranice 105.520 Kč (rok 2024), sociální pojištění platit nemusíte.

Během pobírání rodičovského příspěvku můžete libovolně podnikat nebo chodit do práce. Dítě do dvou let může chodit do školky maximálně na 92 hodin měsíčně, pro starší dítě žádné omezení není, může klidně chodit do školky na celý den.

Péče o dítě do 7 let (nebo dvě děti do 15 let)

Po skončení pobírání rodičovského příspěvku můžete u zdravotní pojišťovny nahlásit, že „pečujete o dítě do 7 let nebo dvě děti do 15 let“.

Pro zdravotní pojištění bude vaše podnikání nadále VEDLEJŠÍ ČINNOST a máte stále výhodnější režim pro placení zdravotního pojištění.

Pozor ale u sociálního pojištění. To „péči o dítě“ neuznává jako důvod pro uznání vedlejší činnosti, proto je v tomto případě pro sociální pojištění vaše podnikání HLAVNÍ ČINNOST. Musíte platit minimální zálohy ve výši 3.852 Kč měsíčně nebo 3.210 Kč (částky pro rok 2024). Za každý měsíc, i když jste vůbec nic nevydělali, nebo jenom maličko.

Další nevýhodou je, že u péče o dítě je nutná tzv. „celodenní péče o dítě„. Při ní nesmí školkové dítě zůstávat ve školce po obědě (povolená doba je omezená na 4 hodiny denně), školák nesmí chodit do družiny.

Pokud máte tu možnost, prodlužte si pobírání rodičovského příspěvku na maximální dobu, do 4 let věku dítěte. Připravíte si tím výhodnější podmínky pro zdravotní pojištění podnikatelů.

Pokud začínáte uvažovat o přivýdělku při mateřské, rodičovské nebo péči o dítě, vyberte si některý z webinářů z aktuální nabídky.

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.