Novinky v dani z příjmu

V roce 2017 nás čekají novinky v dani z příjmů, některé docela zajímavé pro rodiny s dětmi. Část změn už je schválená, část na svoje konečné schválení teprve čeká.

Co bude v roce 2017 v daních nového?

Novinky již schválené

Jednodušší daňové přiznání pro zaměstnance

Lidé, kteří mají souběžně více zaměstnání, musí sami podávat daňové přiznání. Od letošního roku mohou použít jednodušší, dvoustránkový formulář přiznání. Ke stažení ho najdete například zde na stránkách Ministerstva financí ->>> formulář ke stažení (je to formulář 25 5405/D, vzor číslo 1 – můžete si vybrat, jestli chcete vytisknout PDF a psát rukou, vyplnit PDF v počítači, nebo vyplňovat v interaktivním formuláři přímo na daňovém portálu).

Tento formulář můžete použít už nyní, tj. již od příjmů za rok 2016.

Podnikatelé mají pořád složitější a rozsáhlejší formulář, jako obvykle.

Sleva na pořízení a provoz EET

Aby ministerstvo financí podnikatelům nějak kompenzovalo komplikace a finanční náročnost elektronické evidence tržeb, zavedlo jednorázovou slevu na pořízení a provoz EET. Využít ji může takový podnikatel, který v daném roce poprvé zaevidoval tržbu podle zákona o EET.

Maximální výše slevy je 5.000 Kč, můžete ji využít už v přiznání za rok 2016.

 

Novinky, které na schválení čekají

Poslanecká sněmovna schválila začátkem roku novelu zákona o dani z příjmu, kterou se mění některé podmínky pro podnikatele s paušálními výdaji. Změny musí ještě schválit senát a podepsat prezident, ale dá se čekat, že asi projdou.

Jaké hlavní změny nás čekají?

  • podnikatelé s paušálními výdaji si budou moci odečítat slevu na děti a na manželku (hurááá!) – zřejmě bude podmínkou, že podnikatel musí mít příjmy do 1.000.000 Kč,
  • sníží se maximální limit pro paušální výdaje, nyní vychází z příjmů 2.000.000 Kč, měl by vycházet z 1.000.000 Kč. Jinak řečeno, pokud máte příjmy nad milion, už pro vás možná paušální výdaje nebudou výhodné. Podrobněji to rozepíšu, až bude změna schválená definitivně. Ať si teď nepleteme hlavu čísly, která se ještě mohou měnit. (toto je trochu horší zpráva)
  • zvýší se daňové slevy na druhé a další děti (o pár stokorun měsíčně). Ke zvýšení slevy dojde až někdy na jaře. Platit ale bude už od počátku roku, takže o plnou výši slevy nepřijdete, vše se vyrovná na konci roku. Ostatně tuto situaci známe už z roku 2016.
  • větší slevy na dani pro dárce krve a kostní dřeně

Změny jsou nastavené tak, aby byly paušální výdaje výhodné především pro malé podnikatele, s tržbami do milionu korun.

Pro rok 2016 platí vše postaru, takže aktuálně zpracovávaných daňových přiznání se tyto změny netýkají.

Aktuality samozřejmě zapracuji do článků a ebooků, až budou definitivně schválené

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.