PRO RODIČE – jak o prázdninách ušetřit na zdravotním pojištění

Prázdniny jsou pro rodiče prima dobou, kdy se mohou věnovat dětem, jezdit s nimi na dovolenou a na výlety. Často to ale také znamená, že mají v této době kvůli pracovnímu volnu menší příjmy. Jestliže máte nízké příjmy a pečujete o děti, mám pro vás jeden tip, jak o prázdninách ušetřit na odvodech státu.

Nahlaste na své zdravotní pojišťovně “péči o dítě do 7 let nebo dvě děti do 15 let”.

Potom můžete ušetřit na odvodech zdravotního pojištění.

Kterým rodičům se tato procedura u zdravotní pojišťovny vyplatí?

  • zaměstnancům se mzdou nižší než 13.350,- (minimální mzda roku 2019)
  • zaměstnancům, kteří mají pouze dohodu o provedení práce do 10.000,-
  • zaměstnancům, kteří si budou o prázdninách brát neplacené volno, aby se postarali o své děti
  • podnikatelům s nižšími zisky, kteří mají podnikání jako hlavní činnost
  • rodičům bez zdanitelných příjmů (samoplátcům zdravotního pojištění), kteří pečují o děti, ale během školního roku jejich děti spí ve školce, nebo chodí do družiny
  • předpokládám, že tito rodiče nejsou na mateřské ani rodičovské, to by měli vše již vyřešeno 🙂

Z hlediska zdravotního pojištění jste při řádně nahlášené “péči o dítě” bráni prakticky jako státní pojištěnec. Stát za vás platí pojištění jen v případě, že si k “péči o dítě” zároveň nepřivyděláváte. Pokud nějaký výdělek máte, státním pojištěncem už nejste, ale zůstává vám ta výhoda, že se na vás nevztahují povinné minimální odvody zdravotního pojištění. I to se počítá 🙂

Osoby bez zdanitelných příjmů

Jestli jste v domácnosti, staráte se o děti a platíte si zdravotní pojištění, na prázdniny si můžete nahlásit na zdravotní pojišťovně “péči o dítě” a ušetřit dvě měsíční platby. Po tuto dobu budete státním pojištěncem.

Zaměstnanci

Normální zaměstnanec musí ze své mzdy odvádět zdravotní pojištění alespoň v minimální výši, i když je jeho mzda nižší. Znamená to, že i při mzdě 8.000 Kč odvádíte pojištění ze mzdy 13.350 Kč.

Na rodiče pečující o děti se tato povinnost nevztahuje a odvádějí zdravotní pojištění jen z částky, kterou si skutečně vydělají, v našem případě z 8.000 Kč.

Podnikatelé

Při hlavní činnosti musí podnikatelé zaplatit zdravotní pojištění každý měsíc minimálně ve výši 2.208 Kč (částka platná pro rok 2019).

Díky nahlášené péči o dítě budete platit pojištění ze skutečných zisků. Při ročním zisku 390.000 Kč vychází vypočítané pojistné přibližně ve výši minimálního pojistného. Pokud jsou vaše zisky nižší, vyplatí se vám vyřídit si péči o dítě a tím na povinných odvodech ušetřit. Záleží samozřejmě na tom, jak nízké jsou vaše zisky a kolik předpokládáte, že ušetříte. Kvůli pár korunám bych to neřešila.

Jak si “péči o dítě” vyřídit

Nejlépe pochodíte přímo na pobočce své zdravotní pojišťovny, nebo přes její online podatelnu. Každá pojišťovna má trochu jiné formuláře, ale budete se jednat o nějaké Čestné prohlášení o tom, že pečujete o dítě.

Připravte si s sebou pro jistotu rodné listy dětí, na které budete péči hlásit. Hlavně pokud jsou registrované u jiné pojišťovny.

Můžete to vyřídit i poštou nebo mailem, ale raději se zeptejte na své zdravotní pojišťovně, jak to zrovna oni chtějí.

Pravděpodobně budete i přes prázdniny jako podnikatelé platit zálohy na pojištění, ale při ročním zúčtování při podání Přehledu můžete přeplatky z letních záloh dostat zpátky.

TIP – každá zdravotní pojišťovna postupuje u péče o dítě trochu jinak. Než se na pobočku vypravíte, zavolejte si do pojišťovny, jak přesně postupují právě oni.

 

Jaká jsou omezení “péče o děti”

Pro nahlášení péče o děti musíte splnit následující podmínky:

  • mít jedno dítě do 7 let nebo dvě děti do 15 let
  • během prázdnin o tyto děti pečovat
  • školkové dítě nesmí spát ve školce a školák nesmí chodit do družiny. To nás ale o prázdninách obvykle netrápí 🙂

Pro úplnost, sociální pojištění pojem “péče o dítě” nezná, takže tam se pro vás na prázdniny nic měnit nebude.

Užijte si krásné prázdniny!

 

212

P.S. Článek je aktualizovaný pro rok 2019.

 

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.