Paušální daň

Velkým zjednodušením pro podnikatele je nově zavedená paušální daň. K paušální dani na rok 2022 se můžete přihlásit do 10. 1. 2022, máte tedy ještě trochu čas si promyslet a propočítat, jestli se vám vyplatí. Ne pro každého je totiž možná a vhodná.

Aktualizováno pro rok 2022.

Co je paušální daň?

Paušální daň je společná platba daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění.

Paušální daň ≠ paušální výdaje (výdaje procentem z příjmů)

Pro rok 2022 je stanovena ve výši 5.994 Kč měsíčně a skládá se z těchto částek:

  • 100 Kč daň z příjmu
  • 3.267 Kč sociální pojištění (minimální platba pro rok 2022 = 2.841 Kč, navýšená o 15 %)
  • 2.627 Kč zdravotní pojištění (minimální platba pro rok 2022)

V režimu paušální daně nepodáváte za daný rok daňové přiznání, ani přehledy na sociální a zdravotní pojištění.
Všechny tyto povinnosti jsou vyřízené měsíčními platbami.

Kdo ji může využít?

Paušální daň má být zjednodušením administrativy pro podnikatele, který splňuje tyto podmínky:

  • podnikatel OSVČ
  • není plátce DPH (může být identifikovaná osoba)
  • v přecházejícím roce neměl příjmy z podnikání (§ 7 zákona o dani z příjmu) vyšší než 1.000.000 Kč
  • nemá zaměstnání (§ 6) – kromě dohody o provedení práce případně dohody o pracovní činnosti se srážkovou daní, ty smí být
  • může mít příjmy z kapitálového majetku (§ 8), příjmy z nájmu (§ 9) a ostatní příjmy (§ 10), pokud celková výše těchto příjmů nepřesahuje 15.000 Kč
  • není společníkem veřejné obchodní společnosti ani komplementářem komanditní společnosti
  • není proti němu vedeno insolvenční řízení
  • není spolupracující osobou

Co mám udělat?

Pokud se pro režim paušální daně rozhodnete, musíte se na finančním úřadu přihlásit do 10. 1. 2022. Využijte interaktivní formulář finanční správy.

Kdo začne podnikat až v průběhu roku 2022 a chce paušální daň využít, může se přihlásit hned od prvního dne podnikání. Není potřeba čekat na další rok.

Každý měsíc potom platíte do 20. dne platbu 5.994 Kč na speciální účet u finančního úřadu. Předčíslí účtu je 2866 a poté následuje číslo podle vašeho kraje. Například pro Prahu je to číslo 2866–77628031/0710, všechna čísla účtu najdete zde na stránkách finanční správy.

Tím jsou vaše povinnosti vůči finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a sociálce splněny, nebudete podávat daňové přiznání ani přehledy. To ale jen za podmínky, že po celý rok splňujete podmínky pro paušální daň.

Evidovat svoje příjmy ale nadále musíte. Proto, abyste mohli sledovat a případně dokázat, že pořád splňujete podmínky pro paušální daň. A také kvůli sledování obratu pro DPH.

Pokud se rozhodnete, že už paušální daň nadále využívat nechcete, můžete to udělat vždy do 10. ledna. Nejde to odhlásit zpětně, vždy až na další rok.

Co když v průběhu roku přestanu splňovat podmínky?

Pokud během roku přestanete splňovat podmínky pro paušální daň (překročíte obrat, stanete se plátcem DPH, budete mít zaměstnání nebo překročíte limit 15.000 Kč pro ostatní zdanitelné příjmy…), musíte to oznámit finančnímu úřadu a po konci roku podat daňové přiznání a přehledy na zdravotní a sociální pojištění.

Doplatíte tak daň i pojištění a všechny dosavadní platby budou brané jako zálohy na jednotlivé instituce. Administrativu budete mít ještě o něco složitější, než kdybyste se k paušální dani nepřihlašovali. Není to ale žádná chyba nebo porušení podmínek.

Komu se paušální daň vyplatí?

Paušální daň nejde snižovat o žádné další slevy. Nevyplatí se tak většinou těm, kdo využívají slevu na manželku a daňové zvýhodnění na děti. U ostatních slev to chce vyzkoušet a promyslet.

Vyplatí se vám paušální daň při výdajích 60 %?

PříjmyBez dětí1 dítě2 děti
400.000 Kčnevyplatínevyplatínevyplatí
500.000 Kčnevyplatínevyplatínevyplatí
600.000 Kčskoro nastejnonevyplatínevyplatí
700.000 Kčvyplatímírně nevyplatínevyplatí
800.000 Kčvyplatímírně vyplatínevyplatí
900.000 Kčvyplatívyplatínevyplatí
990.000 Kčvyplatívyplatímírně vyplatí

Pokud máte více než jedno dítě a potřebujete si na něj uplatňovat daňové zvýhodnění (nemůže si ho uplatnit druhý z rodičů), paušální daň se vám většinou nevyplatí.

Jakou má souvislost paušální daň a důchod

Součástí paušální daně je pevná částka důchodového pojištění. Podnikatelé s nižšími příjmy si tak s paušální daní platí na důchod víc, než s klasickými odvody, naopak podnikatelé s vyššími příjmy si platí méně. Ušetří, ale mají méně v důchodovém systému, což se projeví na nižším důchodu.

Zisk (měsíční průměr)Vypočtené důchodové pojištěníDůchodové pojištění jako součást paušální daněJak paušální daň ovlivní budoucí důchod
15.000 Kč2.841 Kč3.267 Kč→ vyšší důchod
25.000 Kč3.650 Kč3.267 Kč→ nižší důchod

Přesný vliv na důchod vypočítat nejde (důchodový systém se bude muset určitě měnit), ale je znát, že od průměrného zisku cca 20 tis. měsíčně si s paušální daní budete platit na důchod méně, než kdybyste měli klasické vypočtené odvody.

Pro někoho to bude výhodou, pro někoho nevýhodou. Záleží, jak se k budoucímu státnímu důchodu stavíte. 🙂

Komplikace paušální daně

Není jasné, jak se k poplatníkům paušální daně budou stavět banky – jak doložíte příjmy pro hypotéku, když nemáte žádný oficiální dokument? Zatím to vypadá spíše na komplikaci.

Pokud začnete pobírat nemocenskou nebo peněžitou pomoc v mateřství, paušální daň vám nikdo neodpustí. „Normální“ pojistné se v tomto období platit nemusí, paušální daň ano. Pak pro vás může být režim paušální daně hodně nevýhodný…

Pokud v průběhu roku přejdete na vedlejší činnost (například díky rodičovskému příspěvku), podmínky pro paušální daň pořád splňujete, ale už se vám spíše hodně nevyplatí.

Každopádně doporučuji si to pořádně rozmyslet a nerozhodovat se jen na základě toho, co o paušální dani říká ministerstvo financí.

Zdroje a odkazy:

Chcete dostávat upozornění na další články?

Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů a zasíláním novinek z webu vysvetlovnik.cz (více informací).

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.