Nejčastější mýty o podnikání na mateřské a rodičovské

Mateřská a rodičovská dovolená je výborná příležitost pro rozjezd podnikání. Kdy jindy si vyzkoušet to, co jste vždycky chtěla dělat. Právě teď se to hodí, podnikání budete mít jako vedlejší činnost a tím hodně ušetříte na zdravotním a sociálním pojištění. Nemusíte chodit do práce a můžete přemýšlet nad svým projektem.
Na co si ale dát pozor a kterých chyb se vyvarovat?

Společně s Lucií Václavkovou z Baby office jsem pro vás připravila článek s mýty a omyly podnikatelek na mateřské a rodičovské, které potkávám ve své praxi nejčastěji.

14247606_1059697297448701_237149297_o

1. Během mateřské nemůžu osobně podnikat

Pokud jste si jako podnikatelka platila nemocenské pojištění a peněžitá pomoc v mateřství vám plyne z podnikání, nemůžete během pobírání mateřské podnikat osobně. Nemusíte však živnost rušit ani přerušovat, můžete ji vykonávat pomocí zaměstnanců nebo spolupracující osoby.

Když jste ale nastoupila na mateřskou ze zaměstnání, můžete s podnikáním (samostatnou výdělečnou činností) na mateřské klidně začít nebo pokračovat, protože peněžitá pomoc z mateřství vám běží ze zaměstnání a ne z podnikání.

2. Jen sem tam něco prodám, to přeci není podnikání

Je pravda, že příležitostná činnost není podnikáním a nevztahují se na ní povinnosti pro podnikatele. Hodně lidí však špatně chápe slovo „příležitostný“ a zákon bohužel hranici mezi příležitostnou a soustavnou činností přesně nevymezuje.

Zjednodušeně se ale dá říci, že příležitostný výdělek je takový, ke kterému jste se přichomýtli vlastně náhodně, příležitost šla kolem vás. Jestliže děláte stejnou činnost opakovaně, připravujete se na ni a inzerujete ji, už se jedná o podnikání a musíte se registrovat na úřadech. Nezáleží přitom na tom, kolik si vyděláte.

Typickým příkladem je výroba a prodej rukodělných výrobků. Když čas od času ušijete kamarádce sukni nebo oblečení pro děti, jedná se příležitostnou činnost. Pokud si vytvoříte profil, web, e-shop, kde své výrobky vystavíte se záměrem je soustavně a opakovaně prodávat, tak se jedná o podnikání.

3. Pojištění za mě platí stát, tak nemusím nic platit

Rodiče na rodičovské dovolené mají v začátcích podnikání obrovskou výhodu. Jejich podnikání je z hlediska pojistného vedlejší činností a jako státní pojištěnci mají mírnější podmínky pro platby zdravotního a sociálního pojištění než podnikatelé s hlavní činností.

Neznamená to však, že tato pojištění ze svého podnikání neplatí vůbec. Musí se přihlásit ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění, až na výjimky platit zálohy na tato pojištění a po konci roku podávat Přehledy, ve kterých zjistí nedoplatky či přeplatky pojištění.

Velkou výhodou však je, že v prvním roce podnikání nemusí odvádět zálohy na sociální ani zdravotní pojištění. Až po skončení roku platí z hrubého zisku (příjmy – výdaje) daň z příjmu fyzických osob a sociální a zdravotní pojištění zpětně podle toho, co si skutečně vydělali.

4. Používám paušální výdaje, tak nemusím nic evidovat

Při výpočtu výdajů z podnikání procentem (tzv. paušální výdaje) nemusíte nijak sledovat svoje výdaje. Musíte ale evidovat svoje příjmy, tedy vydané faktury, přijaté platby (hotovostní i bezhotovostní) a pohledávky (nezaplacené faktury). Je jedno, jestli si to budete psát do tabulky, případně použijete nějakou aplikaci.

5. Teď nepodnikám, tak nemusím nic řešit

Možná jste kvůli mateřství na nějakou dobu přerušily svoje podnikání. Oznámili jste ale toto přerušení na živnostenském úřadu, na zdravotní pojišťovně a u sociálky? Pokud ne, musíte každý rok podávat Přehledy na sociální a zdravotní pojištění, i když se samými nulami.

Proto pokud podnikání ve skutečnosti přerušujete, přerušte jej i formálně. Ušetříte si tak nepříjemnosti plynoucí z neplnění povinností podnikatele.

Pokud začínáte uvažovat o přivýdělku při mateřské, rodičovské nebo péči o dítě, vyberte si některý z webinářů z aktuální nabídky.

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.