Dohoda o pracovní činnosti je vhodná pro brigády a přivýdělky, například při mateřské a rodičovské dovolené. Obvykle se z ní platí odvody zdravotního a sociálního pojištění, je s ní ale mnohem méně administrativy než s klasickou pracovní smlouvou.
Aktualizace částek k 1. 1. 2021.
Dalším formám zaměstnaneckých vztahů (dohodě o provedení práce a pracovní smlouvě) se stručně věnuji ve svém e-booku 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské.
Dohoda o pracovní činnosti nastupuje obvykle tam, kde nám dohoda o provedení práce (DPP) nestačí rozsahem. Většinou při vyčerpání limitu 300 hodin na dohodu o provedení práce odpracovaných u jednoho zaměstnavatele za kalendářní rok. Nebo když víme rovnou, že rozsah DPP stačit nebude. Podrobněji se o pravidlech dohody o provedení práce dočtete zde.
Pokud v dohodě máme sjednanou měsíční odměnu do 3.500 Kč nebo nemáme výši měsíční odměny sjednanou vůbec (například je sjednaná hodinová odměna, ale není předem jasná odpracovaná doba za měsíc), jedná se o tzv. zaměstnání malého rozsahu.
V tomto případě se sociální a zdravotní pojištění platí jen za ty měsíce, kde je mzda 3.500 Kč a vyšší. V měsících se mzdou 3.499 Kč a nižší, pojištění neplatíme. Při posuzování této hranice se sledují všechna zaměstnání malého rozsahu, která u daného zaměstnavatele máme a součet všech těchto mezd se porovnává s hranicí 3.500 Kč.
POZOR, pokud bude ve smlouvě sjednaná měsíční odměna 3.600 Kč, ale v některém z měsíců máme z jakéhokoliv důvodu odměnu nižší, pojistné platit musíme, protože se nejedná o zaměstnání malého rozsahu.
Důležitá je tedy nejen aktuální výše měsíční mzdy, ale i to, co je sjednáno v dohodě.
Dohoda o pracovní činnosti uzavřená na deset měsíců, na prodej ve stánku na trzích. Před Vánocemi budete u stánku osm hodin denně, ale v ostatních měsících je prodej klidnější a budete chodit jen občas na výpomoc.
Je to v pořádku, protože když sečteme všechny odpracované hodiny a uděláme průměr na týden, je to méně než 20 hodin týdně.
Neděste se, vy se žádným počítáním hodin zabývat nemusíte, to je povinnost vašeho zaměstnavatele. Ale je dobré vědět, jak pravidlo „maximálně 20 hodin“ funguje.
Máme dohodu o pracovní činnosti se sjednanou měsíční odměnou 2.800 Kč. → Jde o zaměstnání malého rozsahu, sjednaný příjem za kalendářní měsíc je nižší než 3.500 Kč. Sociální a zdravotní pojištění budeme platit jen v měsících se mzdou alespoň 3.500 Kč.
Zaměstnanec má u zaměstnavatele dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou se sjednanou měsíční odměnou 1.500 Kč. Nově uzavře další DPČ na jinou činnost se sjednanou měsíční odměnou 2.200 Kč → Zaměstnanec má u téhož zaměstnavatele dvě zaměstnání malého rozsahu. Pro účely posouzení povinnosti platit sociální a zdravotní pojištění se mzdy z obou zaměstnání v jednotlivých kalendářních měsících sčítají. Pokud bude mít zaměstnanec plnou mzdu z obou smluv, bude to dohromady 3.700 Kč a z mezd se bude platit zdravotní i sociální pojištění.
Máme dohodu o pracovní činnosti se sjednanou měsíční odměnou 3.800 Kč. V srpnu měl zaměstnanec volno, aby se mohl věnovat dětem. Odpracoval jen část měsíce a jeho odměna byla 2.200 Kč. → Nejedná se o zaměstnání malého rozsahu a sociální a zdravotní pojištění budeme ze mzdy platit v každém měsíci.
Shrnutí na závěr
Dohoda o pracovní činnosti je vhodná pro dlouhodobé brigády a přivýdělky menšího rozsahu. Při mzdě do 3.500 Kč někdy nemusíme platit zdravotní a sociální pojištění a tím ušetříme my i náš zaměstnavatel.
Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.