V posledním týdnu jsem dostala několik hodně podobných dotazů: „Mám dvě děti, proč nemůže být sleva na první dítě 9 měsíců (ukončení studia staršího dítěte) a na druhé 12 měsíců (stále student)? Finanční úřad po mně chce provést prohození dětí, to je ale pro mě nevýhodné. Mají pravdu?“ Jak to tedy je?
Článek je z roku 2016, aktuální informace najdete na webu finanční správy.
Máte-li více dětí, pravděpodobně jste si při vyplňování daňového přiznání položili otázku – které dítě mám napsat jako první a které jako druhé? Protože se v tom často chybuje (a protože finanční úřady chybně vyplněná přiznání vracejí k přepracování), ukážeme si správný postup na příkladech.
Částka slevy na dítě se liší podle počtu dětí v rodině, pro rok 2017 platily tyto částky:
Tyto částky jsou pro nás důležité právě teď – v daňovém přiznání za rok 2017. Od ledna 2018 je zvýšená sleva na první dítě na 15.204 Kč ročně.
Zákon o dani z příjmu nespecifikuje, jakým způsobem se má stanovovat pořadí dětí kvůli uplatnění slevy při zdaňování našich výdělků. Mluví o tom neurčitě a není z něj zřejmé, jak se má při posuzování pořadí dětí postupovat. Když potom máte více dětí a jejich počty se během roku mění, není jasné, jak máme při počítání daňového zvýhodnění postupovat.
Řešila jsem toto téma už v roce 2016, když byla různě vysoká daňová sleva na děti novinkou. Protože se okolo toho namnožily dotazy a konkrétní zkušenosti z finančních úřadů se lišily, obrátila jsem se na Generální finanční ředitelství s žádostí o vydání stanoviska.
Zde máte výňatek ze stanoviska, které jsem dostala (můžete si jej rozkliknout):
Ze stanoviska vyplývá, že při uplatňování slevy na dítě musíme sesypat všechny vyživované děti na jednu hromádku a rozepsat na ně slevu. Pěkně popořadě, od slevy na první dítě, po slevu na druhé, třetí a další. Pokud se nám během roku počet vyživovaných dětí mění, musíme toto porovnat za každý měsíc zvlášť.
Daňové zvýhodnění ve výši na druhé dítě můžete uplatnit jen v těch měsících, kde máte zároveň dvě vyživované děti. Nemůžete mít slevu na druhé dítě v měsíci, kde máte jen jedno dítě…
Máme dvě děti. První je tříleté, druhé se narodilo v průběhu roku. Jaké jim máme dát pořadí a jaké bude daňové zvýhodnění?
Máme více variant, jaké dát dětem pořadí. Vždy ale musíme nejprve vyplnit sloupec 3 tak, aby byl v řádku „Celkem“ součet 12 měsíců. Potom teprve můžeme psát děti a měsíce do dalších sloupečků.
Varianta 1
Varianta 2
Vymyslet můžeme několik dalších variant, kdy budeme rozdělovat daňová zvýhodnění na první a druhé dítě mezi naše dvě děti. Jen vždy musíme mít ve sloupci 3 dole dvanáctku a ve sloupci 4 dole sedmičku.
Jak vidíte, daňové zvýhodnění bude ve všech variantách stejné.
Pozor, příklad je částkami platný pro rok 2015. V současné době již jsou částky daňového zvýhodnění na děti vyšší, princip výpočtu ale zůstává stejný.
Setkali jste se s tím také? Nebo řešíte ohledně daňového zvýhodnění jiný problém? Napište do komentářů.
Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.