Nové částky pro rok 2023

Od nového roku se jako obvykle mění částky zdravotního a důchodového pojištění podnikatelů. Větší změna je i u paušální daně, která bude mít tři různá pásma. Mění se i limit pro plátcovství DPH. Přečtěte si stručný přehled nejdůležitějších změn.

Zdravotní pojištění 2023

  • minimální měsíční platba zdravotního pojištění podnikatelů s hlavní činností se zvyšuje na 2.722 Kč
  • pro podnikatele s vedlejší činností se nic nemění

Pokud podnikáte na hlavní činnost a teď platíte méně, navyšte svoji platbu už za leden na 2.722 Kč.
Jestli už teď platíte víc, nemusíte nic měnit až do podání Přehledu za rok 2022.

Splatnost lednové zálohy je do 8. února.

Důchodové a nemocenské pojištění 2023

  • minimální platba důchodového pojištění podnikatelů s hlavní činností se zvyšuje na 2.944 Kč
  • pro podnikatele s vedlejší činností je minimální měsíční platba 1.178 Kč (pokud jste se nevešli pod rozhodnou hranici a máte povinnost platit důchodové pojištění)
  • podnikatelé s vedlejší činností a nízkými zisky důchodové pojištění platit nemusí – rozhodnou hranicí v roce 2023 bude zisk 96.777 Kč za celý rok podnikání
  • minimální měsíční částka dobrovolného nemocenského pojištění se zvyšuje na 168 Kč

Pokud podnikáte na hlavní činnost a teď platíte měsíčně méně, než je nová minimální částka, můžete svoje platby už od ledna navýšit na 2.944 Kč.
V pořádku ale bude i to, když na novou částku nastavíte zálohy až po podání Přehledu za rok 2022.

Splatnost lednové zálohy je do 31. ledna.

Paušální daň 2023

Paušální daň je společná platba daně z příjmu, zdravotního a důchodového pojištění. Pokud se chcete k paušální dani přihlásit, musíte to udělat do 10. 1. 2023.

Od roku 2023 budou pro paušální daň stanovena tři pásma.

  • 1. pásmo → 6.208 Kč měsíčně
  • 2. pásmo → 16.000 Kč měsíčně
  • 3. pásmo → 26.000 Kč měsíčně

Do kterého pásma patříte, se odvozuje podle toho, jaké máte příjmy. Skoro všichni podnikatelé s příjmy do 1.500.000 se vejdou do prvního pásma, víc informací najdete tady na webu finanční správy.

Dobrá zpráva je, že pokud se během roku ukáže, že patříte do jiného pásma, než jste mysleli (máte vyšší nebo naopak nižší příjmy), ještě se to dá na začátku příštího roku upravit a dodatečně přestoupit z pásma do pásma. Je ale rozhodně potřeba, abyste si průběžně sledovali svoje příjmy a byli připraveni rychle reagovat.

Velkou výhodou paušální daně je, že za daný rok nepodáváte daňové přiznání ani přehledy na zdravotní a důchodové pojištění. Všechny tyto povinnosti jsou vyřízené měsíčními platbami.

Paušální daň ale není pro každého. Určena je jen pro podnikatele OSVČ, kteří nejsou plátci DPH a nemají roční příjmy vyšší než 2.000.000 Kč. Zároveň nesmí mít téměř žádné jiné zdanitelné příjmy.

Při vedlejší činnosti nebo když chcete uplatňovat daňové zvýhodnění na děti, se paušální daň většinou finančně nevyplatí. Určitě ale stojí za to si na zkoušku propočítat, kolik byste platili s paušální daní a kolik v „normálním“ režimu.

Chcete se o něčem poradit osobně?

Ráda Vám pomůžu na osobní konzultaci.

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.