Kdo musí podávat daňové přiznání za rok 2018

Aktuální informace najdete ve článku Kdo musí podávat daňové přiznání za rok 2019

 

Začali jste podnikat, máte dvě zaměstnání nebo pronajímáte byt. Nejste si jistí – MUSÍM PODAT DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ?

Možná musíte. Možná nemusíte, ale bylo by to pro vás výhodné.

Podnikatelé

Daňové přiznání musí podat ti podnikatelé, kteří mají roční příjmy vyšší než 15.000 Kč a nemají žádné jiné zdanitelné příjmy (zaměstnání, pronájmy apod.) nebo mají z podnikání ztrátu, o kterou by v příštích letech rádi snižovali zisky.

V podstatě to jsou skoro všichni podnikatelé. Daňovému přiznání se vyhnou jen ti, kteří s podnikáním začínají nebo ho utlumují.

Pokud se vejdete do limitu a daňové přiznání nemusíte podávat, nezapomeňte podat na finanční úřad čestné prohlášení o tom, že daňové přiznání nepodáváte a proč (= příjmy nedosáhly limitu).

Pozor na to, že i když nemáte povinnost podávat daňové přiznání, musíte to finančnímu úřadu písemně oznámit. Přehledy na sociální a zdravotní pojištění podáváte v každém případě.

Začínám podnikat a v roce 2018 jsem utržila jen 10.000 Kč, neměla jsem skoro žádné výdaje → nemusím podat daňové přiznání.

Začínám podnikat, v roce 2018 jsem utržila jen 10.000 Kč, ale do podnikání jsem investovala 50.000 Kč → podám daňové přiznání se ztrátou z podnikání 40.000 Kč, o tuto ztrátu snížím zisk dalších let, až se podnikání více rozjede.

Začínám podnikat a v roce 2018 jsem utržila 20.000 Kč → musím podat daňové přiznání.

Zaměstnanci

Daňové přiznání musí podávat zaměstnanci, kteří

  • mají víc zaměstnavatelů najednou a ze mzdy se jim nestrhává srážková, ale zálohová daň
  • mají vedle zaměstnání jiné zdanitelné příjmy vyšší než 6.000 Kč (například příjmy z podnikání, z pronájmu, z prodeje kapitálového majetku)
  • mají vysoké příjmy a budou platit solidární daň

Ostatní zaměstnanci můžou požádat o vyřízení daní svého aktuálního nebo posledního zaměstnavatele. Stačí do 15. 2. podepsat patřičné políčko v růžovém prohlášení u zaměstnavatele.

Jestli si nejste jistí, jakou daň vám ze mzdy strhávají, zeptejte se svého zaměstnavatele.

Mám zároveň dvě pracovní smlouvy s částečným úvazkem→ musím podávat daňové přiznání.

Během roku jsem měla dvě zaměstnání, která se nepřekrývala, navazovala na sebe a u všech jsem měla podepsané růžové prohlášení → nemusím podat daňové přiznání, požádám posledního zaměstnavatele, aby mi daně vyřídil.

Mám pracovní smlouvu a brigádu na dohodu o provedení práce do 10.000 Kč→ z dohody mi strhávají srážkovou daň, nemusím podat daňové přiznání. Mohlo by to ale pro mě být výhodné, sraženou daň bych mohla díky daňovému přiznání alespoň částečně dostat zpátky. Záleží na tom, jak jsou mzdy vysoké a na jaké slevy mám nárok.

Další časté případy

  • Pronajímáte byt, garáž nebo jinou nemovitost.
  • Pronajímáte jiný majetek (u jiného majetku se musí jednat o dlouhodobý pronájem, jednorázové propůjčení se obvykle nezdaňuje).
  • Máte příležitostné příjmy v celkové výši více než 30.000 Kč (například příležitostné výpomoci, příležitostný pronájem majetku).
  • Máte příjmy z kapitálového majetku (například vyplacený podíl ze zisku s.r.o.).
  • Předčasně jste ukončili životní nebo penzijní připojištění a budete muset dodaňovat výhody z minulých let.
  • Prodali jste byt či dům a nesplnili jste podmínku osvobození (podmínkou je vlastnictví alespoň 2 roky a bydlení v této nemovitosti, případně využití peněz z prodeje na vlastní bytové potřeby NEBO vlastnictví nemovitosti alespoň 5 let).
  • Prodali jste automobil, který jste vlastnili méně než 1 rok (může se stát například při ukončení leasingu a následném prodeji auta na protiúčet).

Chcete si vyplnit formuláře daňového přiznání a přehledů na sociální a zdravotní pojištění sami, ale nevíte, jak na to?

Přihlaste se na online seminář Jak si krok za krokem správně vyplnit daňové přiznání.

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.