Podnikáte a máte pocit, že plavete v některých administrativních věcech? Připadají vám tak triviální, že je trapné se na to někoho zeptat? Nejste sami. Koukněte na otázky, které se mi na konzultacích často opakují. Možná se honí v hlavě i vám.
Podnikatelé bez podpůrného týmu se často nemají koho zeptat na věci, které vypadají jako maličkosti, ale můžou být důležité. Jak je to s bankou, fakturami, EET a DPH…
Pro podnikání jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná, podnikající fyzická osoba) podnikatelský účet vyloženě nepotřebujete.
Je ale hodně praktické samostatný účet pro podnikání mít. Nebudou se vám tak motat soukromé a podnikatelské platby, udržíte si líp pořádek v „účetnictví“, aniž byste účetnictví museli dělat.
Samostatný účet pro podnikání není povinný, ale vřele jej doporučuji.
Při výběru banky si vybírejte takovou banku, která má přijatelné podmínky po podnikatelský účet, nebo jí nevadí, když používáte občanský účet k podnikání.
Ověřte si, jestli bude fungovat napojení na fakturační systém. Většinou to bývá přes API klíč. Možná teď automatizovaný fakturační systém nemáte, ale časem to třeba změníte a bude se hodit, že se faktury samy označují jako zaplacené, když vám platba přijde. Většinou s tím banky nemívají problém.
Hodí se také, aby vám banka posílala výpisy v elektronické formě, nebo abyste si je mohli stáhnout. A to jednak ve formátu pdf, ale i v nějakém formátu, který bude kompatibilní s běžnými účetními programy. Nevěřili byste tomu, ale i v této době se setkávám s tím, že chce banka za elektronické výpisy v datové podobě poplatek navíc.
Jestli budete mít fakturu na facebooku nebo zadávat platební kartu jinam (Canva, Google…), doporučuji – udělejte si samostatný účet pro platby kartou na internetu nebo alespoň samostatnou kartu pro platby na internetu s omezeným limitem. Není příjemné, když vám kartu nebo účet na facebooku někdo napadne, nebo když máte kartu od banky zablokovanou. Mně samotné už se stalo obojí a jsem ráda, že díky samostatnému účtu se schválně nízkým zůstatkem neriskuji velkou ztrátu.
Nemusíte. Faktury můžete vystavovat ručně klidně v tabulkovém procesoru, textovém programu, v grafickém programu, nebo i rukou na papír. Uvažte ale, jestli je to pro vás praktické.
Zkontrolujte si, jestli je na faktuře všechno, co na ní má být.
Nejlepší je podívat se na fakturu od jiného neplátce, která působí důvěryhodně. U té se můžete inspirovat.
Vystavenou fakturu si vždy uložte, ideálně jako pdf. A potom teprve kopírujte a upravujte na novou fakturu.
Hlídejte si přitom, abyste opravili všechny části, které mají být opraveny. Přepíšete určitě odběratele a fakturovanou částku, nezapomeňte ale i na číslo faktury a všechna data. Faktury by měly být očíslované a čísla na sebe navazovat.
Z fakturačních nástrojů můžete vybrat takové, ve kterých vystavujete faktury aktivně vy, ale systém za vás ohlídá, jestli máte správně vyplněné IČ a podobně. Můžete jej často i propojit s bankou a ušetřit si tak práci s dohledáváním plateb. Viz předcházející otázka. 🙂
Programů je hodně a pro každého bude výhodnější některý jiný. Zvažte při výběru tato kritéria:
Třetí možností jsou automatizované fakturační systémy, které vystaví fakturu samy na základě objednávky a vyplněného formuláře. Mají je eshopy, nebo se používají u online produktů. Určitě se hodí o nich uvažovat, pokud máte něco, co se může prodávat „samo“. Nemusí to být vyloženě online služba, dá se to využít u seminářů, konzultací…
Kterákoliv z těch tří možností je v pořádku, pokud vám vyhovuje.
Podrobněji se fakturačním systémům věnuje článek Fakturační systém nejen na faktury.
Pokud přijímáte platby v hotovosti, v současné chvíli stačí vyplnit pokladní příjmový doklad, a to na přání zákazníka. Když ho chtít nebude, nic vystavovat nemusíte, ale někam si přehledně platbu zapište, abyste ji mohli řádně zdanit.
Elektronická evidence tržeb je od roku 2023 definitivně zrušena, vůbec ji už nemusíte řešit.
Ne každý podnikatel je plátcem DPH. DIČ (daňové identifikační číslo) používáte ke komunikaci s finančním úřadem. Je to číslo, které finančnímu úřadu slouží k vaší identifikaci ve všech daňových záležitostech. Jestli ho nemůžete najít, bude to CZ+rodné číslo.
Plátcem DPH se podnikatel stane povinně, pokud jeho příjmy za posledních 12 měsíců přesáhnou dohromady 2.000.000 Kč. Kontrolujte si to každý měsíc, například v únoru 2024 kontrolujeme období únor 2023 – leden 2024.
Když to zjednoduším, sčítejte vystavené faktury. Nebude to úplně přesně podle zákona o DPH (protože datum zdanitelného plnění, které je klíčové, může být v některých situacích jindy), pokud jste ale od limitu pro DPH daleko, tak se nic moc neděje. Pak stačí mírně monitorovat průběžné součty za vystavené faktury.
Jestli se ale už k limitu blížíte, je potřeba přesně rozlišovat, který příjem patří do kterého měsíce. Ne vždy to totiž bude měsíc platby nebo vystavení faktury. V takovém případě kontaktujte co nejdřív daňového poradce nebo účetní a mrkněte na to společně. Například faktura za konzultaci provedenou v srpnu, vystavená v září a zaplacená v říjnu bude patřit do srpna. Různé situace se ale různě posuzují, proto je zde na místě individuální konzultace s odborníkem.
Plátcem DPH se můžete stát i dobrovolně, pokud to ve vašem podnikání dává smysl. Typicky to je v situacích, když nakupujete od plátců DPH a prodáváte plátcům DPH. Pak se nehodí, že vy jediní plátci nejste. Dobrovolné plátcovství uděluje finanční úřad na žádost, musíte ale dobře doložit a vyargumentovat, že to má udělat.
Mnohem pravděpodobnější je, že se stanete identifikovanou osobou.
Tou se stává podnikatel, který nakupuje nebo prodává služby do zahraničí. Nebo ten, který ve větším rozsahu nakupuje zboží z jiné země EU.
Nejčastější situací u začínajících podnikatelů je reklama na Facebooku. Protože Facebook sídlí v Irsku, koupí reklamy kupujete službu ze zahraničí. Platí to ale i pro jiné služby – reklama na Google, placená šablona na wordpress, placený zahraniční mailingový systém, fotky z fotobanky, provize Etsy, zahraniční online kurzy a podnikatelské kluby…
Z takové služby musíte vypočítat a zaplatit české DPH.
Více informací o identifikované osobě najdete ve článku DPH – identifikovaná osoba.
„Účetnictví“ podle zákona o účetnictví většina podnikatelů OSVČ mít nemusí a ani nemá. Jedná se o složitou soustavu zápisů, které by za vás stejně dělala účetní.
Může se vám ale stát, že si budete vést daňovou evidenci, nebo to delegujete. Ta je potřeba, pokud pro účely přiznání k dani z příjmu využijete skutečné daňové výdaje.
Jestli vám vyjdou výhodněji paušální výdaje (výdaje procentem z příjmů) nebo se pro ně rozhodnete z pohodlnosti, daňovou evidenci ani účetnictví vést nemusíte.
Musíte si evidovat podnikatelské příjmy – vystavené faktury, jejich platby, přijaté hotovostní platby.
K evidenci příjmů můžete využít fakturační systém, jednoduchý účetní program nebo tabulku.
Abyste mohli vyhodnotit, jak se vašemu podnikání daří, sledujte si i podnikatelské výdaje. Sice je nevyužijete v daňovém přiznání, ale jak jinak chcete poznat, jestli si můžete dovolit další investici, kdy se podnikání začne vyplácet a jestli budete mít z čeho zaplatit spolupracovníka?
Díky evidenci výdajů a příjmů můžete pokročit i k jejich plánování. S plánem má vaše podnikání větší šanci uspět. Nebo včas poznáte, že to máte zabalit.
Abych vám evidenci příjmů a výdajů usnadnila, připravila jsem jednoduchou tabulku a návod, jak s ní pracovat. Klikněte na obrázek a dostanete se na stránku, kde si tabulku můžete zdarma stáhnout. ↓↓↓
Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.