Podnikáte, dítěti budou brzy tři roky a vás děsí, jestli se podnikáním uživíte, když to bude vaše hlavní činnost? Víte ale, že si můžete pobírání rodičovského příspěvku prodloužit? A vůbec nevadí, že tříleťák už chodí do školky.
Podrobný návod na prodloužení rodičovského příspěvku najdete v tomto článku.
Jestliže podnikáte a váš zisk (příjmy – výdaje) je nižší než 350.000 Kč, vyplatí se vám mít podnikání jako vedlejší činnost. Zaplatíte tak méně na zdravotním pojištění, při nižším zisku zaplatíte méně i na sociálním pojištění. Pokud už vyděláváte víc, nic se nestane, když rodičovský příspěvek také prodloužíte. Přinejhorším zaplatíte na odvodech stejně, jako byste ho neměli. Nemůžete na tom ale prodělat.
Jestli se vaše podnikání teprve rozjíždí a vyděláte si 10.000 čistého měsíčně (po odečtení výdajů), je velký rozdíl mezi hlavní a vedlejší činností.
Rozdíl na platbách je opravdu velký, takže pokud to ještě jde, prodlužte pobírání rodičovského příspěvku do 4 let.
K tomu, abyste si správně a výhodně prodloužili rodičovský příspěvek potřebujete vědět
Rodičovský příspěvek dostanete vždy začátkem následujícího měsíce, jako výplatu. V únoru za leden, v březnu za únor.
Doporučuji vyplňovat v online formuláři a pak z něj vytisknout – zkontroluje, že jste na nic nezapomněli. Nebo ho můžete rovnou odeslat datovou schránkou.
Žádost o změnu rodičovského příspěvku najdete ZDE.
Vyplňte svoje osobní a kontaktní údaje, nejlépe podle občanky.
Vyplňte osobní údaje dítěte nebo dětí, na které pobíráte rodičovský příspěvek. Jestli máte jedno „nejmladší“ dítě, kolonky pro další děti nechte prostě prázdné.
Vyberte si 1. den v měsíci, od kdy chcete novou částku rodičovského příspěvku. Doporučuji dát až následující měsíc (vyplňuji v lednu, chci od února). Pokud stihnete žádost doručit na úřad ještě před koncem měsíce, nebo tam dojdete osobně, můžete dokonce částku změnit už pro aktuálně běžící měsíc (přijdu tam v únoru, změna bude od února). To se hodí obzvláště když měníte příspěvek na poslední chvíli. 🙂
= ta nejzajímavější část celého formuláře – kvůli ní ho většinou vyplňujeme.
Někdy nemusí být správný výpočet maximální částky jednoduchý. V tom případě bych doporučila dojít na úřad práce a o dávku zažádat přímo tam – úřednice zadá čísla do počítače a maximální částku jí to vypočítá v systému samo.
V ostatních případech bych radši zvolila cestu na úřad práce a jistotu, že se neošidíte.
Příklad:
Gabriela je na rodičovském příspěvku. Syn se narodil v květnu 2015, takže se mu blíží 3. narozeniny. Rodičovský příspěvek pobírá Gabriela v obvyklé výši – 7.600 měsíčně. Během rodičovské začala podnikat, proto si chce prodloužit rodičovský příspěvek do 4 let. Nyní je začátek února 2018. Jak si má Gabriela vypočítat novou částku?
- první rodičovský příspěvek přišel začátkem prosince 2015, za listopad 2015 (když Gabriele skončilo pobírání peněžité pomoci v mateřství)
- dosud dostala rodičovský příspěvek 27 x, (včetně platby za leden 2018)
- dosud dostala rodičovský příspěvek v celkové výši 205.200 Kč, zbývá jí vyčerpat 14.800 Kč
- do konce plánovaného rodičovského příspěvku jí zbývá 16 měsíců (11 měsíců roku 2018 a 5 měsíců roku 2019)
- navrhuji nastavit rodičovský příspěvek na 925 Kč, tak vydrží rodičovský příspěvek až do května 2019 a bude rozložen na co nejdéle
Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.