Máte ve svých rukou, kam se vaše podnikání vyvíjí a posunuje? Nebo to necháváte na náhodě? Jestli chcete pevně uchopit kormidlo svého podnikání a vědomě ho řídit, začněte prvními jednoduchými kroky. Když se je naučíte, vystačí vám klidně napořád.
Už máte samostatný účet pro podnikání? Jestli ne, tak si ho založte.
Oddělení podnikatelských peněz od těch soukromých pomáhá pochopitelně k větší přehlednosti. Ale kromě toho vám pomáhá i mentálně, oddělit podnikání od svého civilního života a brát ho vážněji.
Možná zjistíte, že by vám vyhovovalo mít víc bankovních účtů.
Určitě se hodí samostatný bankovní účet pro tvorbu rezervy (k té se vrátíme na konci článku). Pomůže vám ohlídat, abyste rezervu nedopatřením nebo svojí neukázněností neutratili.
Kromě něj se vám ale můžou hodit další samostatné účty nebo alespoň obálky, pro střádání na různé účely.
Platí vám zákazníci hodně dopředu? Třeba za dlouhodobý kurz nebo mentoring? Pak by se vám mohl hodit účet, kterému podle jeho účelu říkám „schovka“. Na něj převedete část plateb od vašich zákazníků a necháte je tam schované, dokud si zákazníci svoji protihodnotu nevyberou. Postupně z něj budete zase zpátky odebírat peníze na svůj provozní podnikatelský účet. Kdyby se něco stalo a nemohli byste svůj závazek dokončit, budete mít z čeho vracet.
Chcete si uspořit 50 tisíc na nový počítač? Převádějte každý měsíc 5 tisíc na účet „prasátko“ a postupně si na nový počítač našetříte, aniž byste měli nutkání peníze utratit za něco jiného.
Stejně tak si můžete průběžně odkládat peníze na doplatky daní a pojištění nebo na DPH.
Kontrolujte si každý měsíc, jaké jste měli příjmy a výdaje.
Využijte k tomu bankovní účet, fakturační systém nebo tabulky.
Neříkám, že máte podle měsíčního zisku hodnotit, jestli se vám ten uplynulý měsíc povedl nebo ne. Většinou nemáme svoje příjmy a výdaje rozložené symetricky. Někdy vyděláváme víc, někdy míň. Třeba kvůli sezóně nebo kvůli tomu, že prodáváme balíčky služeb.
Určitě je ale užitečné vědět, jak uplynulý měsíc dopadl a uvědomit si, proč to tak bylo.
Měla jsem velký zisk? Proč? Kvůli předprodeji půlročního kurzu? Prima, vím o tom a musím si ohlídat, abych ty peníze neutratila.
Měla jsem ztrátu? Proč? Protože jsem si koupila nový počítač? Prima, vím o tom, byla to investice a jednorázová měsíční ztráta je pochopitelná.
Přemýšlejte nad tím, za co svoje peníze vynakládáte.
Než objednáte nějakou službu, kurz nebo vybavení, odpovězte si na tyto otázky:
Pomůžou vám rozlišit, jestli by tento výdaj byl „investicí“ nebo „utracenými penězi“.
Rozlišujte „investice“ a „utracené peníze“.
Čas je to nejcennější, co máme. Přesto s ním v podnikání často plýtváme a neumíme si ho ocenit. Věnujeme podnikání spousty hodin, ale ani nevíme, jestli to za to stálo.
I náš čas je investice, a to ta nejcennější.
Začněte tím, že budete svůj odpracovaný čas sledovat.
Používejte trackovací systém, pište si odpracované časy do tabulky nebo do diáře, to je docela jedno. Nezáleží na metodě, ale na výsledku.
Jestli vám to s evidencí času dlouhodobě moc nejde, sledujte si alespoň celkový odpracovaný čas. Budete možná překvapeni, co se dozvíte.
Důležitá otázka, kterou si nezapomeňte položit, když koukáte na svoje odpracované hodiyn → souhlasí to s tím, kolik času podnikání věnovat chci a můžu?
Plánujte svoje podnikání trochu dopředu. Dá vám to větší jistotu.
Ke svým plánům se průběžně vracejte, vyhodnocujte je a upřesňujte.
Roční plány jsou na vás moc dlouhé? Zkuste čtvrtletí.
Jestli se bojíte, že plánováním ubijete svoji kreativitu, udělejte si alespoň rámcové plány. Kdy chcete mít volno a kdy budete intenzivněji pracovat. Kolik si potřebujete nebo chcete vydělat.
Budete pak mít základní kostru, kolem které pak můžete svoje podnikání kreativně namotávat podle momentální nálady a inspirace.
Podnikání je životní styl plný rizik a nejistot. Proti některým z nich se můžete pojistit, ale rozhodně ne proti všem. Proto je nezbytné v podnikání tvořit rezervu na nečekané situace, neplánované poklesy příjmů nebo mimořádné výdaje.
Nejpraktičtější je tvořit rezervu na samostatném bankovním účtu, klidně i v jiné bance. To vám pomůže do rezervy nesahat kvůli momentálnímu nedostatku peněz, ale využít ji až v krajním případě.
Rezerva je polštář, do kterého můžeme upadnout.
Možná máte pocit, že si nemůžete dovolit tvořit rezervu. Že vaše podnikání nevydělává dost a potřebujete v něm každou korunu. Právě v tom případě je ale pro vás postupně tvořená rezerva nezbytnost.
Převádějte každý měsíc alespoň 1 % z vydělané částky na rezervu. To vás nevytrhne, ale i z jednoho procenta se rezervní polštář postupně vytvoří.
Proč podnikáte? Předpokládám že kvůli tomu, abyste se tím uživili.
Vyplácejte si proto ze svého podnikání odměnu, každý měsíc a pravidelně.
Můžete si nastavit v bankovnictví trvalý příkaz na určitou částku, nebo si vyplatit vždy po konci měsíce nějaké procento z tržeb. A když budete mít úspěšný měsíc, vyplatíte si ještě něco navíc.
Pokud vám vaše podnikání zatím moc nevydělává, dejte si i tak alespoň malou odměnu. Zasloužíte si ji.
Vy sami jste svým nejvěrnějším zaměstnancem. Odměňujte se za svoji věrnost.
Ano, kroků mělo být podle nadpisu 7, ale tento bod si nemůžu odpustit. Ani to není úplně „krok“, tak doufám, že vás ta osmička moc nerozčílila. 🙂
Největší užitek pro vás a pro vaše podnikání bude mít, když si najdete pravidelný čas, ve který se budete vědomě věnovat té provozní části svého podnikání. Zkontrolujete příjmy a výdaje, vyhodnotíte uplynulý měsíc, převedete peníze na rezervní účet a vyplatíte si odměnu.
Možná vás tyhle administrativní věci vůbec nebaví. I když je vnímáte jako užitečné a víte, jak důležité pro dlouhodobě prosperující podnikání jsou. Nenechávejte je proto „na někdy“, kdy se vám bude chtít a budete mít na ně čas. Dejte jim důležitost ve své hlavě i kalendáři.
Naplánujte si v kalendáři pravidelnou schůzku se svými podnikatelskými penězi.
Vybudování každého návyku nějakou dobu trvá. Dejte si čas a buďte na sebe laskaví, každý pokrok se počítá.
Je to na vás složité a hodily by se vám k nastavení prvních kroků finančního řízení moje zkušenosti a pohled zvenčí? Ráda vám pomůžu na konzultaci.
O tom, jak začít s finančním řízením, jsem mluvila v prosinci 2021 na přednášce pro komunitu Na volné noze. Rozvíjím v ní některé z bodů podrobněji, něco tam je navíc.
Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.