Ohlídejte si svou slevu na dítě

POZOR, článek není aktualizovaný pro rok 2024.

Možná jste si už všimli, že pro rok 2016 bylo zvýšeno daňové zvýhodnění na dítě. Velké rodiny to ocení. 🙂

Informace o tom, co daňové zvýhodnění na dítě je a jak to funguje, najdete ve starším článku Slevy na dani 2. Jestli jste jej zatím nečetli, určitě to udělejte. A jestli jste jej už četli, tak si ho můžete připomenout. Opakování matka moudrosti. 🙂

Novinkou pro letošní rok je zvýšení částek slevy na druhé dítě a na třetí a další děti. Tato změna byla schválena na jaře, ale částky platí zpětně na celý rok.

Jaká je aktuální výše slevy na dítě?

Slevy na dítě se liší podle počtu dětí v rodině, pro rok 2016 platí po navýšení tyto částky:

  1. dítě – roční částka 13.404 Kč, měsíční částka 1.117 Kč, (stejná jako v roce 2015)
  2. dítě – roční částka 17.004 Kč, měsíční částka 1.417 Kč.
  3. a další dítě – roční částka 20.604 Kč, měsíční částka 1.717 Kč.

Jak se nová výše slev uplatní?

Zaměstnanci, kteří ve své mzdě využívají slevu na děti, měli za leden – duben 2016 ještě nižší částku slevy. Od května se jim na výplatní pásce ukážou již vyšší částky a čistá mzda příjemně o kousek vzroste.

Proto se koukněte na svoji výplatní pásku za květen a ohlídejte si svoje daňové zvýhodnění na děti – máte tam už správné navýšené slevy na děti?

O rozdíl na slevě za první čtyři měsíce nepřijdete. Vyrovná se to na konci roku při ročním zúčtování daně (pokud vám bude dělat daně zaměstnavatel) nebo v daňovém přiznání (pokud si je budete dělat sami).

Podnikatelé to mají jednodušší. Protože si slevy na děti uplatňují až po konci roku v daňovém přiznání, napíší si do něj rovnou nové, vyšší částky. Nijak se jim neprojeví, že byla změna schválená až v průběhu roku.

A dobrá zpráva na závěr, pokud máte více dětí. Podle vyjádření vlády se budou slevy na děti navyšovat i v dalším roce.

Škoda jen, že raději nepovolí využívat slevu na děti i podnikatelům s paušálními výdaji. To by mi přišlo spravedlivější…

O tom, jak to mají podnikatelé s paušálními výdaji složitější, ale nikoli nemožné, se dočtete tady na konci článku.

Filip a dalekohled

Filip hlídá slevu na dítě

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.