Ohlídejte si svou slevu na dítě

Možná jste si už všimli, že pro rok 2016 bylo zvýšeno daňové zvýhodnění na dítě. Velké rodiny to ocení. 🙂

Informace o tom, co daňové zvýhodnění na dítě je a jak to funguje, najdete ve starším článku Slevy na dani 2. Jestli jste jej zatím nečetli, určitě to udělejte. A jestli jste jej už četli, tak si ho můžete připomenout. Opakování matka moudrosti. 🙂

Novinkou pro letošní rok je zvýšení částek slevy na druhé dítě a na třetí a další děti. Tato změna byla schválena na jaře, ale částky platí zpětně na celý rok.

Jaká je aktuální výše slevy na dítě?

Slevy na dítě se liší podle počtu dětí v rodině, pro rok 2016 platí po navýšení tyto částky:

  1. dítě – roční částka 13.404 Kč, měsíční částka 1.117 Kč, (stejná jako v roce 2015)
  2. dítě – roční částka 17.004 Kč, měsíční částka 1.417 Kč.
  3. a další dítě – roční částka 20.604 Kč, měsíční částka 1.717 Kč.

Jak se nová výše slev uplatní?

Zaměstnanci, kteří ve své mzdě využívají slevu na děti, měli za leden – duben 2016 ještě nižší částku slevy. Od května se jim na výplatní pásce ukážou již vyšší částky a čistá mzda příjemně o kousek vzroste.

Proto se koukněte na svoji výplatní pásku za květen a ohlídejte si svoje daňové zvýhodnění na děti – máte tam už správné navýšené slevy na děti?

O rozdíl na slevě za první čtyři měsíce nepřijdete. Vyrovná se to na konci roku při ročním zúčtování daně (pokud vám bude dělat daně zaměstnavatel) nebo v daňovém přiznání (pokud si je budete dělat sami).

Podnikatelé to mají jednodušší. Protože si slevy na děti uplatňují až po konci roku v daňovém přiznání, napíší si do něj rovnou nové, vyšší částky. Nijak se jim neprojeví, že byla změna schválená až v průběhu roku.

A dobrá zpráva na závěr, pokud máte více dětí. Podle vyjádření vlády se budou slevy na děti navyšovat i v dalším roce.

Škoda jen, že raději nepovolí využívat slevu na děti i podnikatelům s paušálními výdaji. To by mi přišlo spravedlivější…

O tom, jak to mají podnikatelé s paušálními výdaji složitější, ale nikoli nemožné, se dočtete tady na konci článku.

Filip a dalekohled

Filip hlídá slevu na dítě

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.