Můj rok 2022 na cestě

Rok 2022 byl pro mě rokem „na cestě“. Na cestě ve změně podnikatelského směru, na cestě po světě i na cestě sama k sobě.

Pokračuji ve změně směru

Od roku 2020 postupně měním směr svého podnikání. První velká změna viditelná i navenek bylo přestěhování webu z adresy vysvetlovnik.cz na luciekrausova.cz na začátku roku 2021. Možná si tu „vysvětlovníkovou“ dobu ještě pamatujete. Na památku mi po ní zůstala URL adresa facebookové stránky. 🙂

Hlavní změnou ale je to, co se děje uvnitř mého podnikání. Postupně měním zaměření kurzů z daňových na více zaměřené na finanční řízení. A také postupně měním strukturu svých podnikatelských příjmů. V roce 2021 jsem ještě chtěla a měla svoje tři podnikatelské nohy vyrovnané. Přibližně stejný podíl příjmů z účetnictví, konzultací a kurzů.

Pro rok 2022 jsem si ale naplánovala mnohem víc se soustředit na nohu „kurzy a semináře“. Protože tato část mého podnikání mě baví naprosto nejvíc. Ukončila jsem několik spoluprací s neziskovkami, kterými jsem dělala účetnictví. Bylo mi z toho smutno a pořád ještě trochu je, ale bylo to rozhodně skvělé rozhodnutí. Uvolnily se mi ruce a získala jsem mnohem víc časového i mentálního prostoru na rozvoj toho, k čemu mě to táhne.

Jak se to na struktuře příjmů projevilo je krásně vidět na grafech z mých podnikatelských tabulek. Kromě toho mi i celkové příjmy vzrostly přibližně o 30 %, takže nejen, že jsem se svým podnikáním spokojenější, ale jsem i finančně úspěšnější. Navzdory tomu, že jsem měla zároveň víc volna.

Rok 2022 v číslech

Mám ráda čísla, tak je tu ve stručnosti nabízím i vám:

  • 117 klientek (včetně pár klientů) na konzultace a mentoring
  • 8 článků (nových nebo přepracovaných starších)
  • 220 klientů placených kurzů a webinářů + přes 800 účastníků kurzů zdarma
  • první skupina dlouhodobého Klubu finančních ředitelek se skvělými 10 ženami
  • 7 online kurzů (od týdenních po několikaměsíční)
  • 8 témat workshopů a seminářů
  • přes 8 tisíc poslechů přednášky o finančním sebeřízení a cenotvorbě pro navolnenoze.cz
  • 1 stěhování pracovny, když jsme si s dětmi vzájemně povyměňovali pokoje
  • 2 x covid a 5 kilo navíc

Spolupráce

Jsem na volné noze i proto, abych si mohla dělat, co chci, a spolupracovat, s kým chci.
A hodně toho využívám. 🙂

Účetnictví jsem už skoro úplně opustila. Jako svého hlavního a největšího klienta jsem si nechala Wikimedia Česká republika. Protože je s nimi super spolupráce, spoustu se toho naučím, ale také proto, že díky tomu konečně obdivují moji práci mé pubertální děti. 🙂

Jsem vděčná za všechny ostatní menší neziskovky, o které se ještě starám, i za ty rostoucí, které jsem musela kvůli své kapacitě předat dál.

Jako lektorka spolupracuji s portálem Naučmese.cz. Dokonce se mi podařilo mít jedno z nejúspěšnějších školení měsíce.

Připravila jsem bonusy o cenotvorbě a o finančním sebeřízení v podnikání pro Romana Věžníka (Cenotvorba pro copywritery), pro Madlu Čevelovou (Kořeny byznysu) a pro Ingrid Dach (Prodávejte jako hvězda).

Jsem nově součástí lektorského týmu #HolkyzMarketingu (cenotvorba ve službách v Akademii pro budoucí zakladatelky) a Silnější hybatelé.

Kromě toho jsem byla hostujícím lektorem v kurzu pro fotografky, pro rukodělné tvůrce nebo pro studenty na začátku podnikatelské cesty.

Chodila jsem na podnikatelská živá setkání a networkingy. Protože online je sice super, ale 3D lidi mi nenahradí.

Díky za všechny spolupráce a setkání, za ty vyjmenované i na ty, co se do výčtu nevešly. Moc si toho vážím.

Trochu drbů ze soukromí

Mám tři děti a manžela, ale na sociálních sítích je u mě neuvidíte. Nepřejí si to a vlastně ani já si to nepřeju. Trochu o nich ale prozradit můžu. 🙂

Potomci rostou a už mě nepotřebují tolik, jako před lety. Přesto jim chci být k dispozici. Když přijdou ze školy plné dojmů, ať mi to můžou hned vyklopit. Z čeho psali písemku, co museli dělat na tělocviku nebo jakou mají novou povinnou četbu. Jsem šťastná, že si to můžu dovolit a být tu pro ně. Pak si sice zase zalezu do pracovny, ale oni taky.

Letos nás čekají přijímačky z páté třídy, z deváté třídy a za rok maturita, tak vím, že budou i dál potřebovat nejen moji pozornost, ale i trpělivost.

Manžel je ekonom a analytik. Pomáhá velkým firmám uspořit energie a díky tomu i peníze. Tráví čas s tabulkami a analýzami, takže jsme vlastně skoro kolegové. 🙂

Loni jsem si poprvé troufla vyrazit na dovolenou bez nich. Bez dětí s manželem pravidelně na pár dní vyrážíme, tentokrát to ale bylo úplně bez rodiny a na více než týden. Díky Ivče z Maroko v batohu jsem se poprvé a určitě ne naposledy podívala do Maroka – do Marrákeše, na Saharu a k moři do Essaouiry.

Poprvé jsem pozorovala svítání z duny, poprvé jsem vlezla do moře v oblečení a poprvé jsem stála na surfu. Něco mi šlo lépe a něco hůř, ale užila jsem si to všechno. A u všeho jsem se ukrutně nasmála.

Díky všem klientkám a klientům i fanynkám a fanouškům. Jsem ráda, že vás mám.

Díky rodině, která mě podporuje, i když jsem někdy trochu na zabití.

A hlavně díky sobě, že jsem si dovolila opustit pohodlný smrádeček a vydávám se vstříc stále dobrodružnějšímu podnikání.

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.