Začali jste podnikat, máte dvě zaměstnání nebo pronajímáte byt. Nejste si jistí – MUSÍM PODAT DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ?
Možná musíte. Možná nemusíte, ale bylo by to pro vás výhodné.
Daňové přiznání nemusí podat ti podnikatelé, kteří mají roční příjmy nižší než 15.000 Kč a nemají žádné jiné zdanitelné příjmy (zaměstnání, pronájmy apod.) a nemají z podnikání ztrátu, o kterou by v příštích letech rádi snižovali zisky.
Limit se vztahuje na příjmy z podnikání, tj. všechny platby, které jste za svoje podnikání dostali. Jedná se o příjmy v hrubém, před snížením o související výdaje.
Pokud se vejdete do limitu a daňové přiznání nemusíte podávat, nezapomeňte podat na finanční úřad čestné prohlášení o tom, že daňové přiznání nepodáváte a proč (= příjmy nedosáhly limitu).
Příklad:
Začínám podnikat a v minulém roce jsem utržila jen 10.000 Kč, neměla jsem skoro žádné výdaje → nemusím podávat daňové přiznání.
Začínám podnikat a v minulém roce jsem utržila jen 10.000 Kč, ale do podnikání jsem investovala 50.000 Kč → můžu podat daňové přiznání se ztrátou z podnikání 40.000 Kč, o tuto ztrátu snížím zisk v dalších letech, až se podnikání více rozjede.
Začínám podnikat a v minulém roce jsem utržila 20.000 Kč → musím podat daňové přiznání.
Do limitu 15.000 Kč se počítají všechny vaše zdanitelné příjmy. I příjmy z pronájmů, z transakcí s akciemi nebo neosvobozené ostatní příjmy.
Pokud podnikáte při zaměstnání, musíte se s příjmy z podnikání vejít do 6.000 Kč, abyste nemuseli sami podávat daňové přiznání. Jak se v takovém případě postupuje si přečtete hned v další kapitole.
Ať máte podnikání jako jedinou činnost, nebo máte i jiné zdanitelné příjmy, nezapomeňte podat přehledy na sociální a zdravotní pojištění. Ty žádný minimální limit příjmů neznají a musíte je odeslat v každém případě.
Daňové přiznání musí podávat zaměstnanci, kteří
Ostatní zaměstnanci můžou požádat o vyřízení daní svého zaměstnavatele. Stačí do 15. 2. podepsat patřičné políčko v růžovém prohlášení, případně doplnit podklady k daňovým úlevám, a požádat tak zaměstnavatele o roční zúčtování daní.
Jestli si nejste jistí, jakou daň vám ze mzdy strhávají, zeptejte se svého zaměstnavatele.
Pokud máte dohodu o provedení práce a zaměstnavatel vám strhává srážkovou daň, daňové přiznání podávat nemusíte, vaše daňová povinnost je splněna už u zaměstnavatele.
Zvažte ale, jestli by se vám to nevyplatilo. Po uplatnění daňových slev možná dostanete část nebo celou sraženou daň zpátky. Záleží na ostatních zdanitelných příjmech a na slevách, na které máte nárok.
Přečtěte si neúplný výčet situací, kdy musíte podávat daňové přiznání, i když nejste ani podnikatelé, ani zaměstnanci.
Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.