Využívání paušálních výdajů při podnikání je jednoduché, většinou výhodné, proto také podnikateli často využívané. Novela zákona o dani z příjmu ale od roku 2018 mění pravidla. Pro některé podnikatele už paušální výdaje výhodné nebudou. Na druhou stranu se ale vyplatí jiným podnikatelům, kteří dříve raději evidovali skutečné výdaje. Do které skupiny patříte vy? Víte, že v roce 2017 si můžete vybrat stará či nová pravidla a tak zaplatit na daních co nejméně?
Paušální výdaje fungují tak, že podle výše svých příjmů z podnikání dopočítáte výdaje určeným procentem. Například při příjmech 1.000.000 Kč a paušálu 60 % (paušál pro většinu živností) vyplníte do daňového přiznání výdaje 600.000 Kč a zůstane vám zisk pro zdanění ve výši 400.000 Kč.
Je to metoda jednoduchá, nemusíte si vést evidenci skutečných výdajů. Vyplatí se hlavně tehdy, když skutečné výdaje nemáte vysoké.
Výše paušálních výdajů má ale maximální limit, který vychází z dosažených příjmů. Podle starých pravidel můžete paušální výdaje vypočítat maximálně z příjmů 2.000.000 Kč, podle nových pravidel už to je jen z 1.000.000 Kč. Limit se tak sjednotil s limitem pro povinné plátcovství DPH.
Maximální strop pro paušální výdaje neznamená, že při vyšších příjmech nesmíte paušální výdaje použít. Je jen omezena maximální výše těchto výdajů. Pokud používáte pro výpočet zisku z podnikání paušální výdaje, jejich výše v daňovém přiznání podle nových pravidel bude:
Podle starých pravidel podnikatel s paušálními výdaji většinou nemohl použít slevu na manželku/manžela, ani slevu na děti.
Pokud měl jenom příjmy z podnikání, mohl na slevy úplně zapomenout, nebo evidovat skutečné výdaje.
Při souběhu podnikání a například zaměstnání už na slevy na manželku i na děti dosáhnout mohl. Záleží na tom, která část celkového daňového základu je větší. Jestli dílčí daňový základ z podnikání (zisk) nebo dílčí daňový základ ze zaměstnání (hrubé mzdy a pojištění placené zaměstnavatelem). Když byl zisk z podnikání větší, slevy si podnikatel uplatnit nemohl. V opačném případě ano.
Toto omezení platilo stejně i při použití paušálních výdajů při příjmech z pronájmu podle § 9.
Podle nových pravidel už toto omezení neplatí – podnikatelé s paušálními výdaji si mohou uplatňovat slevy na manželku/manžela i slevy na děti neomezeně. Mohou tyto výhody využít úplně stejně jako všichni ostatní – podnikatelé se skutečnými výdaji, zaměstnanci…
V roce 2017 si můžete vybrat, jestli pojedete podle nových nebo podle starých pravidel. Můžete si vybrat to, co je pro vás výhodnější.
Nedá se obecně říci, která pravidla jsou pro podnikatele výhodnější. Záleží na výši příjmů z podnikání a na tom, jestli potřebujete uplatňovat slevu na děti nebo ne.
Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.