Přivýdělek na pracáku? Už ne tak snadno.

Jste na úřadu práce, skončila vám už podpora a teď si chcete trochu vydělat na dohodu o provedení práce? Zapomeňte, už to nejde. Jsou ale jiné možnosti.

V poradně řeším s klienty nejen podnikání, ale i ostatní způsoby, jak si legálně vydělat a přitom neplatit zbytečně moc na odvodech státu. Často využívanou možností při evidenci na úřadu práce bylo uzavření dohody o provedení práce. Bohužel od července 2017 je novelou zákona o zaměstnanosti tento přivýdělek zakázaný.

Jak si můžu vydělávat při evidenci na úřadu práce?

Pokud ještě pobíráte podporu v nezaměstnanosti, nemůžete mít žádný přivýdělek. Respektive pokud nějaký přivýdělek budete mít, musíte to na pracáku nahlásit a bude vám přerušeno pobírání podpory.

Jestli vám skončila podpůrčí doba a podporu už nepobíráte, máte možnost si i při evidenci na pracáku přivydělávat a zároveň tak nepřijít o výhody evidence. Například o to, že za vás platí stát zdravotní pojištění a nemusíte si jej doplácet sami. Musíte ale splnit několik podmínek.

Podmínky přivýdělků na pracáku

  • můžete pracovat na pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti
  • maximální měsíční mzda může být polovina minimální mzdy (takže pro rok 2017 to je maximálně 5.500 Kč)
  • přivýdělek musíte úřadu práce nahlásit nejpozději v den nástupu
  • každý měsíc dokládáte výši mzdy (potvrzení od zaměstnavatele)

Pracovní úřad a dohoda o provedení práce

Novelou zákona o zaměstnanosti vypadla z možností přivýdělků dohoda o provedení práce. Proto si nyní při evidenci na pracáku nemůžete na dohodu o provedení práce přivydělávat. Jestli jste byli v evidenci na úřadu práce před 29. 7. 2017 a měli jste v té době uzavřenou dohodu o provedení práce, nemusíte ji ukončovat hned. Máte tři měsíce “hájení”. Po konci listopadu ale už nesmíte mít uzavřenou ani tuto dohodu, jinak vás z evidence úřadu práce vyloučí.

Zákonodárci se touto nemilou snaží docílit toho, aby uchazeči o zaměstnání hledali stálou práci na pracovní smlouvu. Která je sice pro zaměstnance větší “sociální jistotou”, ale především se z ní odvádí státu vysoké zdravotní a sociální pojištění. Narozdíl od dohody o provedení práce, která je z hlediska odvodů státu nejlevnější.

Chcete se poradit?

Jestli chcete svojí situaci na úřadu práce zkonzultovat, napište mi email na lucie@luciekrausova.cz nebo vyplňte formulář na webu. Ráda se vám budu věnovat.

 

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.